Milyen hőszigetelési standardet érdemes választani az adott típusú épülethez?
Az ajtó hőszigetelését legjobban az Ud hőátbocsátási tényező mutatja meg. Megadja mennyi meleg „szökik meg” 1 m2 ajtó felületen. Minél kisebb az Ud érték, annál jobban véd az adott anyag a melegveszteségtől. Ebből tehát az következik, hogy az Ud = 0,75 W/m2K értékű ajtó esetén fele annyi meleg távozik, mint egy Ud = 1,4 W/m2K.
Az ajtóval szemben támasztott műszaki követelmények az épület típusától függően
A racionális szabály az ajtó hőszigetelési standardjének megválasztása esetén, az épület energetikai standardjéhez igazodni. Természetesen minél jobban tartja az ajtó a meleget, annál magasabb a termikus komfort, és annál nagyobb a megtakarítás a fűtésen.
Lakások
A lakásba a bejárat fűtött lépcsőházból van
Nem fűtött helyiségek
Beltéri ajtók
Az ajtó mindkét oldalán fűtött helyiség van
Martom ajánlások
SPECIÁLIS ÉS STANDADRD OPTIMAL AJTÓK
Normál és magas energetikai standardbe tartozó házak
Esetén 2017-től az uniós normák szerint, a fűtött helyiségekbe épített ajtók Ud értéke alacsonyabb kell, hogy legyen, mint 1,5 W/m2K. Az új építésű épületek esetén ez törvényi előírás. Felújítás esetén ajánlás. A Martom ezt az értéket ajánlja minimális értékként azokhoz a lakásokhoz is, ahova hideg vagy gyengén fűtött lépcsőházból kell bemenni.
Martom ajánlások
MINDEN MARTOM AJTÓ
Energiatakarékos házak
Energiatakarékos ház (low-energyhouse–LEH; lengyel jelölés NF40) olyan épület, ahol az éves meleg szükséglet alacsonyabb mint 70 kWh/(m2/rok).
Martom ajánlások
PASSIVE, ARKTIC ÉS NORDIC NEM ÜVEGEZETT MODELJEI
Passzív házak
A passzív ház (passivehouse–PH, lengyel jelölés NF15) olyan ház, ahol az éves energia szükséglet nem több mint 15 kWh/(m2/rok).
Martom ajánlások
PASSIVE
Nyers állapotban történő beépítés esetén, az ajtó küszöbe és az alap között szabad tér marad, mivel ezen a ponton még nincs elkészült hőszigetelés, és aljzat. Nagyon nehéz így a hőhíd és a nedvesség elleni valós biztosítás. Sok későbbi problémának lehet ez az oka, pl. küszöb átfagyása, falak és a padló gombásodása, parketta leválása, stb. A Martom két fajta toktoldóval rendelkezik küszöbhöz (ún. küszöbemelő), ami nagyon jó megoldás erre a problémára.
A rendszerhez való sűrű XPS-ből készült küszöbemelő. A profil a küszöb formájához van igazítva, ennek köszönhetően teljes légzárást biztosít. Nagyon kedvező áron ajánljuk ezt a terméket bevilágító nélküli, mérsékelt súlyú ajtókhoz.
Speciális keményített expandált polisztirol (hungarocell EPS) anyagú alátámasztás. Ez az anyag nagyon nagy teherbírású és kiválóan beválik még a nehéz oldalvilágítós ajtók esetén is. A profil formája hozzá van igazítva a küszöbökhöz. Az alábbi magasságokban kapható: 7, 10, 16, 20 cm (kizárólag 1,2 m hosszú rudakban). A toktoldó és a küszöb helyes összeillesztéséhez feltétlen szükséges speciális BOSTIK ragasztó.
Az ajtó Ud hőátbocsátási tényezője megadja, hány joule [J] meleg távozik az ajtó 1m2 felületén 1 másodperc [s] alatt, ha a hőmérsékletkülönbség az ajtó két oldalán 1 fok [K]. Fontos, hogy az egész ajtóra vonatkozó Ud értékek kerüljenek összehasonlításra, tehát nem csak a legjobb elem, a szárny figyelembe vételével, hanem a tokot és a küszöböt is figyelembe kell venni.
BETÖRÉSVÉDELMI OSZTÁLYOK AZ EURÓPAI NORMÁK SZERINT
A mindennapi nyelvhasználatban él a „betörésvédett” ajtó kifejezés. A gyakorlatban betörésvédett ajtó nem létezik, mivel mindegyiket fel lehet törni. A kérdés csak az, milyen eszközöket kell hozzá használni, mennyi ideig tart, és mennyi zajjal jár. A betörésvédelmi osztályokat a PN-EN 1627:2012 európai norma határozza meg. A normának megfelelően, magasan képzett technikus különböző típusú ajtókon feltörési kísérleteket végez, meghatározott eszközöket használva ehhez. Ha az ajtó a normában meghatározott időnél tovább bírja a feltörési kísérletet a megadott eszközök használatával, akkor lehet az adott RC betörésvédelmi osztállyal jelölni. A norma részleteit a lenti táblázat tartalmazza.
Eszköz használat nélkül:
ELLENÁLLÁS MINIMÁLIS IDEJE
Nincs adat
Betörési kísérlet egyszerű szerszámok segítségével, pl:
ELLENÁLLÁS MINIMÁLIS IDEJE
3 perc
Betörési kísérlet egyszerű szerszámok segítségével, pl:
ELLENÁLLÁS MINIMÁLIS IDEJE
5 perc
Az előző eszközök, plusz:
ELLENÁLLÁS MINIMÁLIS IDEJE
10 perc
KÖVETKEZTETÉSEK
A fenti összeállításból azt a következtetést lehet levonni, hogy még az RC1 és RC2 osztályba tartozó ajtók is nagy ellenállást jelentenek a véletlenszerű és nem felkészült betörőknek. A többségük feladja az első sikertelen betörési kísérletek után. Az RC3 és RC4 osztályba tartozó ajtó a véletlenszerű betörőknek esélytelen, de még a tapasztalt és nagyon jól felkészülteknek is akadályt jelent, és hangos eszközhasználatot tesz szükségessé. Főleg a lakótelepi lakások esetén, ahol a zaj biztos, hogy felkelti a szomszédok figyelmét, eredményes védelmet jelent.
Egyre elterjedtebbek az elektromos riasztók, amik örző-védő céghez vannak bekötve. Betörési kísérlet során bekapcsolódik a riasztó és megtörténik a cég értesítése, aki rövid időn belül a helyszínre érkezik. Minden plusz perc amit a betörő az ajtó feltörésével tölt kulcsfontosságú lehet ebben a helyzetben.
Az ajtó kiválasztása során érdemes a biztosítótársasággal is konzultálni. Sok társaság a ház vagy lakás betörés elleni biztosításhoz előírja a megfelelő betörésvédelmi fokozatot, és sokszor ez jelentős kedvezményekkel is jár.
A MARTOM cég kiskereskedelmi kínálatában RC2 és RC3 osztályú ajtók találhatók, a beruházásokhoz szánt ajánlatban pedig RC4 osztályú ajtók is találhatók.
Az RC2, RC3 és RC4 betörésvédelmi osztály a teli ajtókra vonatkozik, de az üvegezett ajtók esetén további biztonsági elemek felszerelésével, mint pl. ROTO QB rúdzár, az adott osztály szerinti kilincs és zárbetét, stb., jelentősen emelhető az ajtó biztonsági fokozata.
Az emberi agy által érzékelt hang nagysága logaritmikusan változik a decibel változásához. Ez azt jelenti, hogy 6 dB hangerősség változás dupla akkora az ember által érzékelt hatást jelent. Vagy másképp – 20dB hang erősség növekedés, tízszeresére növeli a hang hatást, 40dB növekedés pedig százszorosára.
Akár 1dB hangszigetelés javítása is jelentősen csökkenti az ember által érzékelt hangokat, és érzékelhetően javítja az akusztikai komfortérzést.
35 dB érték feletti, hosszantartó zaj nagyon negatívan hat az emberi egészségre. Ilyen zajt vált ki már egy beszélgetés vagy egy közepes utcai forgalom. Az idegrendszer elfáradását eredményezi, nehezíti a beszéd érthetőségét, zavarja a koncentrációt, a pihenést és stresszessé tesz. Idegességet, de akár agressziót is kiválthat. Hosszabb távon ez komolyabb egészségügyi problémákhoz is vezethet, pl. keringési zavarok.
A norma szerint lakószobákban, mint hálószoba vagy gyerekszoba az elfogadott zajszint nappal 40 dB, éjjel 30 dB. Teljes akusztikai komfort azokban a helyiségekben van, ahol a zajszint nem lépi át a 20dB-t.
Standard MARTOM ajtók átlagosan 30dB zajt szűrnek ki. Ez magas fokú tompítása a zajnak, ami sok esetben teljességgel elégséges. Ha kint 50 – 65dB a hang ereje, a standard MARTOM ajtó körülbelül a komfortos 20-35dB szintre csökkenti a zajt.
A 42dB hangszigetelésű ajtó a standard ajtóhoz képest négyszer halkabban engedi át a zajokat. Komfortos, 65 – 80dB szintre csökkentik a zajt.
KETTŐ, SŐT HÁROM AZ EGYBEN
A hangszigetelt Martom ajtók mindig emelt szintű betörésvédelmi csomagban találhatók, és egyes esetekben még tűzvédelemmel is rendelkeznek. A kiskereskedelmi kínálatban 4 standardben találhatók meg a hangszigetelt ajtók: RC2 37dB, RC2 42dB EI30, RC3 42dB, RC3 42dB EI30. Nagyobb mennyiség esetén rendelhető ún. beruházási termékként RC4 42dB ajtó.
Kifejezetten nagy sikere van az RC3 42dB ajtónak. Ez az ajtó ROTO QB rúdzárral van szerelve, ami kivételes légzárást, biztonságot és kényelmes használatot biztosít. Elsősorban a többlakásos társasházakban lakók választják, akik értékelik a csöndet és nyugalmat. A lépcsőházból a lakásba jutó zajok elnyomásán kívül, a hangszigetelt ajtók védik a lakók magánéletét is.
A hangcsillapítás nagyon komplikált jelenség. Nagy jelentősége van többek között az akusztikus hullám hosszának. Ezért a normatív vizsgálatok során meghatározott hangcsillapítási paramétereket átlagolt értékként kell kezelni. Nem jellegzetes csökkenés és intenzív zajforrás esetén, szakértővel való konzultációt javaslunk, aki kiválasztja az optimális megoldást.
A tűzvédelmi ajtók osztályozása az alapján történik, mennyi ideig bírják ki a tűz nyomását, és tartják a légzárást. Pl. az EI30 jelű ajtó 30 percen keresztül tartja vissza a tüzet. Az Sa, Sm jelölés azt jelenti, hogy szintén 30 percig a füst átáramlása a tok – szárny kapcsolat között nem nagy, és biztonságos az emberre nézve. A mérgező füst nagyobb veszély az emberi életre és egészségre, mint a tűz, mivel a füst még azelőtt halált okoz, mielőtt a hőmérséklet a nem biztonságos fokra nőne.
A magasabb szinteken lévő helyiségek tűz esetén halálos csapdává változhatnak. A tűz és a mérgező füst pl. 30 perces késleltetése sok esetben élet és halál kérdése lehet. Ezért az új lakó- vagy irodaépületekben előírás a tűzvédelmi ajtó.
A családi házak esetében gyakran követelmény tűzgátló ajtó használata, pl. a kazánházból a garázsba való átjáróba, vagy egyéb kötelezően előírt helyzetekben. Sajnos sokszor ezt az előírást nem veszik figyelembe a beruházók. Ennek komoly következményei lehetnek tűz esetén, mivel a biztosítótársaságok erre hivatkozva nem fizetnek kártérítést.
Tűzgátló ajtót nem csak az előírások miatt érdemes beépíteni. Főleg a kazánház vagy garázsajtókra vonatkozik ez. Ha valamelyik másik helyiségben gyúlékony anyagok vagy értékes tárgyak (pl. könyv vagy festmény gyűjtemény) vannak tárolva, ott szintén megfontolandó tűzgátló ajtó beépítése.
HÁRMAS VÉDELEM
A tűzvédelmi Martom ajtók mindig emelt szintű betörésvédelmi és hangszigetelő csomagban találhatók. A kiskereskedelmi kínálatban 2 standardben találhatók meg a tűzvédelmi ajtók: RC2 42dB EI30 SaSm és RC3 42dB EI30 SaSm.
Nagyon nagy értékesítési növekedést mutat az RC3 42dB EI30 SaSm ajtó. Elsősorban a társasház felsőbb emeletein lakó tudatos vásárlók választják ezt.